• تلفن: ۱۸۲۴-۰۲۱
  • نمابر: ۷۷۰۶۶۴۰۹-۰۲۱
  • پیامک: ۲۰۰۰۱۸۲۴

راه های اصلی غلبه رانندگان تاکسی بر استرس کرونا

دکتر احمد حاجبی در گفتگویی با تشریح راهکارهای مدیریت استرس‌ برای کارکنان حوزه حمل و نقل عمومی ‌در شرایط بحران کروناویروس، گفت: این روزها شما در داخل تاکسی، اتوبوس، یا مترو، بیشتر از هرکس دیگری در مورد ویروس کرونا و اخبار متفاوتی که از تعداد مبتلایان و مرگ ومیر ناشی از این بیماری در گوشه و کنار دنیا و کشورمان رخ داده، از زبان مسافرین می ‌شنوید، توجه داشته باشید که شنیدن مدام این اخبار و یا دیدن مسافرانی با نشانه‌ هایی از سرماخوردگی و سرفه‌ های مکرر، ممکن است در شما ایجاد نگرانی و ترس از مبتلا شدن به بیماری کند.

بروز استرس در شرایط بحران طبیعی است

وی با بیان اینکه بروز استرس در شرایط بحران طبیعی و قابل کنترل بوده و خطر جدی افراد را تهدید نمی ‌کند، درخصوص علائم و نشانه های استرس در شرایط بحران، تصریح کرد: استرس ناشی از مواجهه با بحران شیوع بیماری، شامل، ترس از ابتلا به بیماری، حرف زدن مکرر در مورد بیماری، چک کردن مکرر علائم و نشانه‌ های جسمی ‌مانند، (تب، درد، تنفس، سرفه کردن) کاهش توجه و تمرکز، دلشوره، بیقراری، کلافه بودن، اضطراب، بی حوصلگی، کاهش اشتها، بدخوابی و یا کم خوابی، تپش قلب، احساس نا امیدی و غمگینی، فکر مرگ، است.

اقدامات موثر در کاهش اضطراب رانندگان

وی درخصوص اقدامات و راهکارهای موثر در کاهش اضطراب ناشی از بیماری در رانندگان، بیان کرد: قبل از هرچیز اطلاعات و دانسته‌ های خود را در مورد ویروس کرونا یا موضوعی که ذهن شما را درگیر کرده کامل کنید. به یاد داشته باشید اطلاعات صحیح را از منابع معتبر علمی ‌از قبیل کانال‌ ها و سایت ‌های مرتبط با وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی و فضاهای مجازی انجمن‌های علمی و رسانه‌ های معتبر ملی، دریافت کنید. از چک کردن مداوم اخبار و اطلاعات مربوط به این بیماری یا هر بیماری دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، پرهیز کنید. زیرا این کار میزان نگرانی و استرس شما را افزایش می دهد. از انتشار اخبار غیر موثق که از طریق کانال ‌های نامعتبر درفضای مجازی پخش می ‌شود، خودداری کنید.

رانندگان نترسند

دکتر حاجبی تاکید کرد: رانندگان از سوار کردن مسافرانی که سرفه می ‌کنند و یا ماسک به صورت دارند، نترسند، کافی است خود رانندگان نکات بهداشتی را رعایت کرده و یا به مسافرین توصیه کنند که آنها نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: در صورتیکه رانندگان هنگام رانندگی احساس کردند، سطح استرس شان بالا بوده و یا غیرقابل تحمل است، در اولین فرصت وسیله نقلیه خود را متوقف کرده و به مسافرین بگویند، چند ثانیه ای نیاز به آرام کردن خود دارند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: رانندگان در شرایط استرس سعی کنند، ضمن رعایت نکات بهداشتی، چند نفس عمیق از بینی کشیده و به آرامی ‌از دهان خارج کنند.

بهترین راه آرام سازی روانی افراد در مواقع رانندگی

دکتر حاجبی درخصوص آرام سازی روانی افراد در مواقع رانندگی، عنوان کرد: رانندگان می توانند در اولین ایستگاه وسیله نقلیه خود را نگه داشته و چند ثانیه به صندلی شان تکیه دهند و اعضای بدن را شل و رها کرده و یا درصورت امکان، چند ثانیه از ماشین پیاده شده و چند قدم راه بروید.

وی ضمن ارائه توصیه های لازم به رانندگان، افزود: چنانچه ذهن شما با موضوع نگران کننده ‌ای درگیر است، در صورت امکان با افرادی که نزدیک شما هستند، کمی‌ صحبت کنید. توجه داشته باشید که این روزها نوشیدنی‌ های طبیعی مانند آب و یا آب میوه همراه خود داشته باشید و برای کاهش استرس خود از آنها استفاده کنید. ترس و واکنش افراد نسبت به اتفاقات و حوادث غیر منتظره و نگران کننده طبیعی است، خودتان و یا دیگران را به خاطر آن سرزنش نکنید. در گذشته برای برطرف شدن نگرانی خود چه کاری انجام می ‌دادید؟ هر کاری که حال شما را خوب می‌ کرده، اکنون نیز سعی کنید همان کارها را انجام دهید.

دکتر حاجبی افزود: در صورتی که که علائم بی قراری، اضطراب، دلشوره و ترس در شما ادامه داشت و یا قادر به تحمل آن نبودید به نزدیکترین مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی مراجعه کنید و از پزشکان، کارشناس سلامت روان یا روانپزشکان کمک بگیرید.

روش های آرام سازی روانی

وی درخصوص روش های آرام سازی، خاطرنشان کرد: ابتدا به یک مکان خلوت و آروم بروید، روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست ها را روی ران قرار دهید. اعضای بدن خود را از بالا به پایین یا از نقاط انتهایی به طرف بالا مطابق با دستور زیر سفت و رها کنید؛ ابروها را تا جایی که می توانیم به طرف بالا بکشید چند ثانیه کوتاه در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. چشم ها را محکم ببندید و پلک ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی چشم ها را باز کنید. گردن (چانه) خود را به سمت سینه فشار دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. شانه ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید؛ در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید. یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را از هوا پر کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید. سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید و ریه را کاملاً خالی کنید. پای راست را صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. زانوی راست را خم کنید و ران را تا جایی که می توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. این تمرینات را برای رها سازی ذهن و آزاد سازی ذهن روزی یک تا دو بار انجام دهید