• تلفن: ۱۸۲۴-۰۲۱
  • نمابر: ۷۷۰۶۶۴۰۹-۰۲۱
  • پیامک: ۲۰۰۰۱۸۲۴

آخرین آمار ابتلای رانندگان تاکسی به کرونا | نوسازی ۴۰ هزار تاکسی در سال ۹۹

تصویر تاکسیران

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور آخرین آمار ابتلای رانندگان تاکسی به کرونا را اعلام کرد و درباره بالا بودن نرخ سود ۱۲ درصدی وام ۶ میلیونی که قرار است به رانندگان تاکسی پرداخت شود، توضیح داد.

 مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور در خصوص آخرین آمار ابتلا به کرونا دربین رانندگان تاکسی گفت: بر اساس آخرین آمار، در حدود ۴۵۰ مورد ابتلا به کرونا و ۳۵ نفر فوتی در حوزه تاکسیرانی داشتیم. در برخی از شهرها از جمله شیراز فرایند تست‌گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی آغاز شده است.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی با تاکید بر ضرورت حمایت دولت از نوسازی ناوگان تاکسیرانی، گفت: در سطح کشور در حدود ۳۳۰ هزار تاکسی وجود دارد و در اکثر قریب به اتفاق شهرها تعداد تاکسی‌ها مناسب است مگر در برخی شهرهای جدید. از ۳۳۰ هزار تاکسی موجود در ناوگان تاکسیرانی، ۱۹۲ هزار دستگاه به سن فرسودگی رسیده‌اند و باید در این بخش به صورت جدی وارد شویم.

ضامنی با بیان اینکه از سال ۹۵ در حدود ۶۵ هزار دستگاه تاکسی نوسازی شدند، گفت: به دنبال عقد تفاهم‌نامه برای نوسازی ۴۰ هزار دستگاه در سال جاری هستیم.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی با تاکید بر اینکه صرفا وجود خودرو فرآیند نوسازی را تکمیل نمی‌کند، اظهار داشت: بانک‌ها باید در این حوزه به ما کمک کنند و تسهیلات مورد نیاز را فراهم  کنند، چرا که این یک اقدام فراسازمانی است و باید با کمک همدیگر برای موفقیت اجرای این طرح قدم برداشت.  

ضامنی گفت: انتظار ما از دولت و سایر دستگاه‌ها حمایت از اجرای این طرح است. ما نیاز به اعتبار دولتی نداریم، بلکه نیازمند کمک‌هایی مانند فراهم کردن تسهیلات بانکی هستیم و از طرفی خودروساز داخلی نیز نیاز ما را در حوزه تاکسیرانی دیده و از همین رو اولویتی نسبت به تولیدات خودورهای شخصی قائل شود.  

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرداخت وام ۶ میلیون تومانی به تاکسیران‌ها در حالی مطرح است که در ایام عید نیز وعده پرداخت وام ۲ میلیونی  وعده داده شد که محقق نشد، چه ضمانت اجرایی برای پرداخت این وام وجود دارد؟ گفت: با شیوع کرونا کمک‌هایی که قرار شد به رانندگان ارائه شود، یک کمک ۲ میلیون تومانی قرض‌الحسنه بود که در نهایت با تصمیم دولت قرار شد این کمک به همه اقشار جامعه داده شود که به تسهیلات یک میلیون تومانی تبدیل و به همه افراد داده شد.  

او ادامه داد: اینکه آن وام تحقق پیدا نکرد، بدین صورت عملیاتی شد.

ضامنی در خصوص ضمانت اجرایی  وام ۶ میلیونی گفت: فرایند اجرایی تخصیص وام به مشاغل آسیب‌دیده شروع شده است و در جلسه‌ای که در وزارت رفاه برگزار شد، پیامک‌ها از روز گذشته برای رانندگان ارسال شده است. در گام اول برای افرادی که بیمه تامین اجتماعی دارند این پیامک‌ها ارسال و در مرحله دوم پیامک برای افراد دیگر نیز ارسال خواهد شد.  

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با بیان اینکه اطلاعات تمام رانندگان فعال از طریق وزارت کشور به وزارت رفاه تحویل داده شده است، گفت: رانندگان تاکسی باید با ورود به سامانه کارای وزارت رفاه اطلاعات خود را وارد کنند. افرادی که در سامانه ثبت نام می‌کنند با فهرست وزارت کشور چک خواهند شد و در نهایت به بانک مربوطه معرفی و تسهیلات را دریافت خواهند کرد.

ضامنی در واکنش به اینکه سود ۱۲ درصد عدد زیادی است، اظهار داشت: سود ۱۲ درصد تصمیمی است که در دولت گرفته شده و هر چه سود آن کمتر باشد طبیعتا برای رانندگان و اقشار آسیب‌دیده مطلوب‌تر است، اما مقدورات در همین حد ۱۲ درصد منظور شده است و رانندگان با یک سفته می‌توانند وام را دریافت کنند.  

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور با بیان اینکه شرایط دریافت این وام بسیار تسهیل شده است، گفت: برای این وام سه ماه تنفس درنظر گرفته شده است و رانندگان با مجموع دوران تنفس و بازپرداخت ۳۴ ماه فرصت دارند که تسهیلات دریافتی را بازپرداخت کنند.  

ضامنی گفت: اگرچه مطلوب همه ما پرداخت وام قرض‌الحسنه بود، اما اگر کسی هم اکنون بخواهد مراجعه کند و وامی دریافت کند، باید مبلغی را سپرده‌گذاری کند و آن را با سود ۱۸ درصد پرداخت کند، اما با شرایطی که دولت فراهم کرده است هم نرخ تسهیلات را پایین آورده است و هم تضامین را به منظور حمایت تسهیل کرده است.  

او ادامه داد: تسهیلگری اتفاق افتاده است؛ آنچه مشخص است مطلوب راننده و مطلوب ما پرداخت وام قرض‌الحسنه است، اما وقتی مقدور نیست، این مساله هم می‌تواند کمکی برای بسیاری از رانندگان باشد.