• تلفن: ۱۸۲۴-۰۲۱
  • نمابر: ۷۷۰۶۶۴۰۹-۰۲۱
  • پیامک: ۲۰۰۰۱۸۲۴

وعده نوسازی ۴۰ هزار دستگاه تاکسی در سال جاری محقق می‌شود؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور در گفت‌وگوی زنده شبکه خبر درباره نوسازی تاکسی‌های فرسوده کشور گفت: تاکسی‌هایی که به سن ده سال رسیده باشند، مشمول فرسودگی هستند. در حال حاضر ۱۹۲ هزار دستگاه تاکسی به سن فرسودگی رسیده است و به رغم طرح خوبی که در حوزه نوسازی تاکسی‌های فرسوده از ابتدای سال ۹۵ آغاز  شد و موفق به نوسازی ۶۵ هزار دستگاه تاکسی فرسوده شدیم اما به واسطه توقف طرح نوسازی قبل از سال ۹۷ با انباشت فرسودگی بسیاری مواجه هستیم.

او ادامه داد: امیدواریم در صورت کمک شرکت های خودروساز انباشت فرسودگی را به حداقل برسانیم.

ضامنی در پاسخ به این سوال که در سال جاری برنامه نوسازی چه تعداد تاکسی در دستور است گفت: برنامه ما نوسازی ۴۰ هزار تاکسی فرسوده است که بستگی به تولید شرکت خودروساز دارد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور در پاسخ به این سوال که پیش بینی تولید چه میزان تاکسی را در سال جاری دارید گفت: شرکت خودروساز اعلام کرده است که می تواند ۴۰ هزار دستگاه تاکسی را در اختیار مجموعه تاکسیرانی قرار دهد، اما مصوباتی از جمله ارتقای سطح آلاینده ها از یورو ۴ به یورو ۵ وجود دارد که به اجرا درنیامده و می تواند مانعی باشد برای تحقق این تعداد تاکسی و  نیازمند مشارکت و هماهنگی دولت و محیط زیست و شرکت خودروسازی و تاکسیرانی است.

او درخصوص میزان تسهیلاتی که به مالکان خودرو داده می‌شود و شرایط بازپرداخت گفت: در سال گذشته ۱۰۰دستگاه به عنوان پایلوت از محل قانونی تامین شده است و استفاده و یارانه دولتی مشمول این ناوگان شد و به این ترتیب بخشی از قیمت تاکسی به واسطه صرفه جویی در مصرف سوخت توسط سازمان بهینه سازی مصرف سوخت پرداخت خواهد شد.

ضامنی ادامه داد: همچنین برخی شهرداری ها تسهیلات ۵۰ میلیونی را در نظر گرفتند و بخشی از رقمی که گفتم با تسهیلات بانکی جبران خواهد شد. در حدود ۶ تا ۸ میلیون تومان اررزش گواهی اسقاط خودرود است که لحاظ خواهد شد و مابه التفاوت توسط مالک خودروی فرسوده تامین می شود و فرایند نوسازی اجرا می شود.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور افزود: در تعدادی از شهرداری ها موضوع تسهیلات از محل منابع شهری فراهم شده است و وام ارزان قیمت  ۵۰ میلیونی با نرخ سود ۴ تا ۸ درصد درنظر گرفته شده است که در اختیار مالکان خودرو قرار می گیرد.

او همچنین درخصوص آورده مالکان گفت: خودروهایی حدود ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد و در صورتی که افزایش قیمت داشته باشیم آورده متناسب با افزایش قیمت است.