• تلفن: ۱۸۲۴-۰۲۱
  • نمابر: ۷۷۰۶۶۴۰۹-۰۲۱
  • پیامک: ۲۰۰۰۱۸۲۴

۴۶۰۰ تاكسی با استاندارد یورو۴ شماره‌گذاری شد

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های ‌شهری کشور گفت: از زمان موافقت دولت با شماره‌گذاری تعدادی تاکسی با استاندارد یورو۴ و ابلاغ آن در مرداد ماه تا کنون، ۴ هزار و ۶۰۰ دستگاه تاکسی با این استاندارد شماره‌گذاری و تحویل متقاضیان شده است.

مرتضی ضامنی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: نوسازی این تعداد تاکسی فرسوده با همکاری سازمان محیط زیست برای شماره گذاری خودورهای متقاضیانی صورت گرفت که در اسفند سال ۱۳۹۸ و همین طور ابتدای سال جاری ثبت نام کرده بودند و در فهرست دریافت تاکسی نو قرار داشتند.

وی با بیان اینکه براساس این مصوبه قرار بود تا ۳۰ مهر ماه امسال پنج هزار تاکسی به این روش نوسازی شود، تاکید کرد: امیدواریم در آبان ماه شرکت خودرو ساز بتواند خودروهایی را با استاندارد یورو ۵ در اختیار ما برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی قرار دهد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های ‌شهری کشور گفت: خودرو ساز گفته که در ماه آینده این تحویل را انجام دهد و مجوز لازم را هم  کسب کرده و خودرو های مورد نظر هم شامل سمند و  پژو ۴۰۵ است.

وی با بیان اینکه هنوز درمورد قیمت های خودروهای تحویلی برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی اعلام نظر نشده، تصریح کرد: ما پیگیر این هستیم که بتوانیم  تسهیلاتی را برای متقاضیان که تمایل به نو سازی خودرو تاکسی خود هستند را فراهم کنیم، اما در حال حاضر به دلیل افزایش چند برابری قیمت خودرو و در ادامه نوسازی ناوگان تاکسیرانی، شهرداری‌های تهران، مشهد، بوشهر و همدان تسهیلات اعطاء می‌کنند.  

ضامنی  ادامه داد: اگر اقدامات لازم برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی انجام نشود، تعداد تاکسی‌های فرسوده کشور در سال ۱۴۰۰ به ۲۴۳ هزار دستگاه خواهد رسید واین در حالیست که ۳۲۰ هزار تاکسی در کشور فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: طرح نوسازی تاکسی‌ها از بهمن سال ۹۵ به عنوان یک طرح ملی و با مشارکت سازمان‌های ذیربط آغاز شد و تا کنون حدود ۷۴ هزار دستگاه تاکسی نوسازی شده است.

به گزارش ایرنا، به دنبال افزایش استاندارد یورو ۴ به یورو ۵، فرآیند شماره گذاری تاکسی‌ها در طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی از ابتدای امسال متوقف شده بود، زیرا خودورهای در نظر گرفته شده برای نوسازی تاکسی‌ها دارای استاندارد یورو ۴ بودند و سازمان محیط زیست به آن ایراد گرفته بود.

تا اینکه موافقت دولت با شماره گذاری تعدادی تاکسی با استاندارد یورو ۴ ابلاغ شد، قرار شد که پنج هزار دستگاه تاکسی در این قالب به متقاضیانی که از قبل ثبت نام کرده بودند تا ۳۰ مهر ماه امسال و اجازه شماره گذاری و تحویل داده شود.