• تلفن: ۱۸۲۴-۰۲۱
 • نمابر: ۷۷۰۶۶۴۰۹-۰۲۱
 • پیامک: ۲۰۰۰۱۸۲۴

اشتغال درناوگان

شرایط استخدام و ورود به ناوگان تاکسیرانی شهر تهران

شرایط احراز صلاحیت عزیزانی که تمایل به ورود به ناوگان تاکسیرانی شهر تهران دارند به شرح ذیل می باشد:

1- متقاضی راننده تاکسی باید حداقل ۲۳ داشته باشد

2- داشتن گواهی پایان دوره ابتدایی و یا گواهی دوره انتقال نهضت سوادآموزی (برابر مدرک پنجم دبستان)

3- وضعیت خدمت متقاضی مشخص باشد و کارت پایان خدمت هوشمند و یا کارت معافیت از خدمت وظیفه عمومی داشته باشد

4- دارا بودن گواهینامه پایه یکم یا دوم و یا سوم مشروط بر اینکه محدودیت رانندگی با خودرو تاکسی را نداشته باشند

5- متقاضیان باید متاهل باشند و کسانی که مجرد هستند، شرایط راننده تاکسی شدن را ندارند، اما اگر این افراد بتوانند گواهی کفالت و یا سرپرستی را از مراجع ذی صلاح قضایی دریافت کنند میتوانند واجد شرایط دریافت پروانه هوشمند تاکسیرانی شوند

6- نداشتن سوء پیشینه و نداشتن اعتیاد به مواد مخدر

7- نداشتن شغل دیگر

انواع کاربری در ناوگان تاکسیرانی شهر تهران

تاکسی های فعال در ناوگان تاکسیرانی شهر تهران از نظر نحوه خدمات رسانی به شهروندان به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند که شما عزیزان پس از ورود به ناوگان در قالب یکی از این 4 گروه قرار خواهید گرفت:

 • تاکسي گردشی
 • تاکسي خطي
 • تاکسي تلفنی یا بیسیم
 • تاکسی ویژه

  تاکسي گردشی


  این تاکسی ها به رنگ زرد با نوار شطرنجی نارنجی بوده و فاقد ایستگاه و مبدأ و مقصد معینی می باشند. اغلب بصورت آزاد در معابر و خیابان های اصلی و فرعی شهر تردد می نمایند و با درخواست اولین مسافر مقصد تقریبی این خودروها مشخص شده و مسافران بعدی تاکسیران به منظور تکمیل ظرفیت، تابعی از مقصد مسافر اول می باشد.(مسیر مسافران بعدی در مسیرهای منتهی به مقصد توسط مسافر اول تعیین می شود) هزینه کرایه تاکسی های گردشی بر اساس تاکسیمتر محاسبه و پرداخت می شود و در ایام خاص سال از جمله روزهای برفی و بارانی خدمات این نوع تاکسی بیشتر نمود پیدا کرده و در نقاطی که تجمع مسافر وجود دارد این تاکسی ها به آن نقاط هدایت شده و شهروندان را جابه جا می کنند. این قبیل تاکسی ها امکان فعالیت بصورت دربستی را ندارند.

  تاکسی خطی


  این نوع تاکسی ها اغلب به رنگ زرد خورشیدی و یا تاکسی هایی با رنگ سبز فسفری شامل تاکسی های سواری و یا تاکسی های ون هستند که منقوش به آرم و علائم شرکت های تاکسیرانی خصوصی تحت پوشش بر روی درب های جلوی خودرو می باشند. ضمناً علاوه بر آرم و علائم مذکور بر روی درب این تاکسی ها مبدأ و مقصد خط درج شده است. این تاکسی ها همگی دارای مبدأ و مقصد معینی بوده و در ایستگاه مشخص که در پایانه های تاکسیرانی و یا پهلوگاه هایی که بعنوان ایستگاه خط تعیین شده و دارای تابلو معین که دارای مشخصات مبدأ و مقصد خط و میزان کرایه مسیر می باشد، مستقر شده و به شهروندان خدمات رسانی می نمایند. هزینه کرایه تاکسی های خطی ثابت بوده و با برچسبی در سمت راست شیشه جلوی خودرو الصاق و در معرض دید مسافران قرار می گیرد. این قبیل تاکسی ها امکان فعالیت بصورت دربستی و یا خارج از مسیر تعیین شده را ندارند.

  تاکسی تلفنی یا بیسیم


  این نوع تاکسی ها به رنگ زرد خورشیدی با نوار شطرنجی مشکی و یا تاکسی هایی با رنگ سبز فسفری با نوار شطرنجی مشکی هستند که آرم و علائم شرکت های تاکسیرانی خصوصی تحت پوشش بر روی درب های جلوی خودرو بوده و همگی دارای تابلو سقفی با عبارت “تاکسی تلفنی” می باشند. این خودروها در شرکت هایی که دارای فرکانس بیسیم می باشند مجهز به دستگاه بیسیم بوده و در شرکت های فاقد فرکانس مجهز به سایر سیستم های ناوبری هوشمند می باشند.
  تاکسی های تلفنی اغلب در ایستگاه های مشخصی در سطح شهر متوقف بوده و براساس تماس شهروندان با مرکز پیام شرکت بهره بردار و اعلام درخواست خویش و متعاقباً اعلام اپراتور مرکز پیام به نزدیکترین خودروی مستقر در ایستگاه مبدأ مسافر، اعزام می گردند و مقصد این تاکسی ها براساس درخواست مسافر تعیین می شود. پس رااز رسیدن مسافر به مقصد خویش، تاکسی مذکور در نزدیکترین ایستگاه محل پیاده شدن مسافر مستقر شده و منتظر اطلاع رسانی مجدد مرکز پیام و مسافرگیری جدید می شود. هزینه کرایه این تاکسی ها براساس تاکسیمتر محاسبه می شود. ضمناً مبلغ ورودیه و نحوه محاسبه نرخ در طول شبانه روز و در داخل و خارج از شهر با برچسبی که در سمت راست شیشه جلو خودرو نصب شده، در معرض دید مسافران قرار گرفته است. این قبیل تاکسی ها امکان فعالیت به صورت گردشی در سطح شهر ندارند.

  تاکسی  ویژه


  تاکسی های دفاتر ویژه (راه آهن، فرودگاه و پایانه های مسافربری غرب، شرق، جنوب و بیهقی)
  این نوع تاکسی ها اغلب به رنگ زرد خورشیدی و یا با رنگ سبز فسفری با نوار شطرنجی مشکی در بدنه خودرو هستند. آرم و علائم شرکت های تاکسیرانی خصوصی تحت پوشش بر روی درب های جلوی خودرو بوده و همگی دارای تابلوی سقفی با ذکر محل فعالیت(فرودگاه، راه آهن و ترمینال) می باشند. تاکسی دفاتر خاص، مبدأ مشخصی داشته و بر اساس مبدأ فعالیت در فرودگاه، راه آهن و یا یکی از ترمینال های 4 گانه(غرب، شرق، جنوب و بیهقی) مستقر بوده و برابر تقاضای یک گروه یا یک مسافر مقصد ایشان تعیین می شود. هزینه کرایه این قبیل تاکسی ها براساس تاکسیمتر محاسبه و پرداخت می شود. ضمناً مبلغ ورودیه و نحوه محاسبه نرخ در طول شبانه روز و در داخل و خارج از شهر با برچسبی که در سمت راست شیشه جلو خودرو نصب شده در معرض دید مسافران قرار گرفته است.
  شایان ذکر است به منظور حمل بار همراه مسافر (چمدان و ساک) این گروه از تاکسی ها مجاز به نصب باربند بر روی سقف خودرو می باشند.