• تلفن: ۱۸۲۴-۰۲۱
  • نمابر: ۷۷۰۶۶۴۰۹-۰۲۱
  • پیامک: ۲۰۰۰۱۸۲۴

مصاحبه با راننده ممتاز کشوری

اگر راننده ای بتواند خودروی خود را به تجهیزات روز مجهز کند، رضایت‌ مردم را کسب کرده است. یکی از رانندگان سنندجی متفاوت با دیگر رانندگان استان و حتی کشور دست به این اقدام زده است.راننده تاکسی نمونه کشوری که خودروی خود را به تجهیزات روز مجهز کرده است در گفت‌و‌گو با همشهری می‌گوید: رانندگی را از 18 سال پیش شروع کرده ام و اعتقاد خاصی دارم که باید تاکسی‌های شهر به امکانات روز مجهز باشند، زیرا این سبب می‌شود که شهروندان با اشتیاق بیشتری از تاکسی استفاده کنند.

«کاوه مرادی» می‌افزاید: در جشنواره تیر ماه سال 95 در کشور به عنوان راننده نمونه کشوری انتخاب شدم و سپس به همایش سی و یکمین مجمع مدیران سازمان‌های تاکسیرانی دراسفند 95 دعوت و به عنوان راننده ممتازکشوری برگزیده شدم.

وی ادامه می‌دهد: افراد در هر شغلی باید طوری رفتار کنند که در حرفه خود نمونه باشند. من درزمینه کار خود همیشه تلاش کرد‌ه‌ام که شهروندان ازخودرو، از رفتار و برخورد من نارضایتی نداشته باشند. بنابراین در هر فصل از سال با امکانات و تجهیزات خاص خودروی خود را مجهز می‌کنم. با افراد میانسال و کودکان هم سعی می‌کنم که رفتاری وظیفه‌شناسانه تر و مسئولانه تر داشته باشم.

مشکلات خیابان‌های سنندج

مرادی به وضعیت نامناسب خیابان‌های سنندج اشاره می‌کند و می‌گوید: خیابان‌های سنندج ازنظر آسفالت وترافیک مشکلات خاص خود را دارد و با توجه به توپوگرافی و بافت قدیمی شهر، معضل بیشتری برای رانندگان تاکسی ایجاد می‌کند.

لذا مسئولان استانی باید با همت و همکاری ، کلیه خیابان‌های شهر را با آسفالت کامل پوشش دهند، نه با لکه‌گیری که مشکلات را چند‌برابر می‌کند.
وی می‌افزاید: همیشه نظافت در کار و شغل خود را جزو برنامه‌های ضروری زندگی خود می‌دانم، چراکه هم جزودستور العمل سازمانی و هم جزو اساس‌نامه قانونی کشور است که ماشین‌های عمومی مکلف به رعایت نظم و تمیزی کامل باشند و رضایت‌شهروندان را جلب کنند.

رانندگان، کمک‌های اولیه را یاد بگیرند

راننده تاکسی نمونه کشوری می‌گوید: امروزه مردم به طرف امکانات به روز می‌روند و معتقدم باید همه به تکنولوژی روز مجهز باشند. رانندگان باید در تمامی زمینه‌ها به ویژه در زمینه درمانی و کمک‌های اولیه دوره‌آموزشی ببینند. چراکه قطعا رانندگان تاکسی در طول کار خود ممکن است با حوادث بسیاری روبه‌رو شوند. پس آموزش درمان و کمک‌های پزشکی فوری لازمه کار آن‌هاست.«کاوه مرادی» می‌افزاید: همیشه بر این باور بوده‌ام که رانندگان تاکسی همه نقاط استان باید نمونه کشوری باشند و سنندج ، شهر برترکشوری شود، چراکه کردستان یک استان فرهنگی و گردشگری است و لازم است رانندگان تاکسی که بیشترین ارتباط را با شهروندان و مسافران دارند در زمینه آراستگی ماشین در جامعه بالاترین باشند.

امکانات عجیب تاکسی

وی به امکانات داخل تاکسی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: کف تاکسی را با فرش ماشینی آراسته کرده‌ام و معتقدم انداختن فرش زیر پای شهروندان یک نوع احترام است.

طراحی یخچال در جعبه عقب ماشین برای تابستان که شهروندان بتوانند آب سرد بنوشند نیز از دیگر کارهاست. از سال86 برای مسافران و گردشگرانی که وارد شهر می‌شوند دستگاه جی پی اس نصب کردم تا بتوانند به راحتی مسیرهای خود را تعیین کنند.

یک مونیتور نیز در پشت صندلی عقب برای سرگرمی کودکان یا پوشش شبکه استانی نصب کرده ام. همچنین جعبه کمک‌های اولیه که استفاده از آن برای رانندگان ضروری است از دیگر امکانات تاکسی است. راننده تاکسی سنندجی بیان می‌کند: از سال 96 به بعد با نصب شبکه وای فای، مسافران با دسترسی به اینترنت می‌توانند به راحتی استفاده کنند. تعارف شیرینی و شکلات به مسافران جزو عادت‌های همیشگی من است. همچنین برای اولین بار کروز کنترل سرعت را که از ایده‌های جدید و خوبی است، برای کنترل سرعت را به صورت اتوماتیک روی خودرو نصب کرده ام.

رضایت مردم

مرادی با اشاره به نقش مسئولان در این زمینه می‌افزاید: در طول 18 سال رانندگی تاکسی از کلیه شهرداران و بیشتر مدیران عامل شهرداری‌های سنندج تقدیرنامه دریافت کرده‌ام. همچنین در برنامه‎های هفته ناجا چندین سال متوالی نفر برتر استان در زمینه امور ترافیکی شده‌ام. راننده تاکسی نمونه سنندجی به عکس‌العمل شهروندان در برابر امکانات خودرو و برخورد متمایز خود با مردم اشاره می‌کند و می‌افزاید: نظر مردم نسبت به چنین تاکسی‌های بسیار رضایت بخش بوده است. جزء یک درصد افراد که به دلیل دغدغه‌های ذهنی خود بی‌تفاوت بوده‌اند، اکثریت با احساس خرسندی و حتی در بعضی مواقع با قدردانی از وضعیت خودرو پیاده می‌شوند.

رانندگان تاکسی الگوی رانندگی درست باشند

راننده تاکسی نمونه سنندجی ادامه می‌دهد: برخی افراد دیدی منفی به رانندگان تاکسی دارند. این در حالی است که رانندگی تاکسی یک شغل حرفه‌ای است و باید همه رانندگان تاکسی با رانندگی بهتر نسبت به مردم شهر، نشان از کاری متفاوت‌تر داشته باشند، چراکه رانندگان تاکسی الگویی برای شهروندان هستند. تا جایی که امکان دارد باید رانندگان تاکسی بین خطوط رانندگی کنندپیشنهاد می‌کنم برچسبی را با مضمون «رانندگان بین خطوط رانندگی کنند» به تاکسی‌های شهر نصب کنند و فرهنگ‌سازی کنند.مرادی بیان می‌کند: با توجه به پیشنهاد مکرری که به مدیران داده شده است معتقد هستم که رانندگان باید در حین کار با پوشش و فرم مخصوص فعالیت داشته باشند که نوعی آراستگی و نظم درون سازمانی ایجاد کنند، اما این موضوع با مخالفت مسئولان در گذشته مواجه شد که امیدوارم مدیران جدید سازمان که تخصص حمل و نقلی هم دارند بیشتر به انتقادات وپیشنهادهای رانندگان توجه کنند.

مشکلات رانندگان تاکسی

وی به معضلات و مشکلات رانندگان تاکسی در سنندج اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از دغدغه‌های مهم رانندگان تاکسی نبود بیمه تامین اجتماعی است که این موضوع در چند سال اخیر مورد توجه مسئولان قرار گرفته است. اما با توجه به بار مالی که برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد شد در حال حاضر افراد جدید با ورود به حمل و نقل بیمه نمی‌شوند که این معضل بزرگی برای رانندگان به وجود آورده است.این راننده تاکسی سنندجی می‌افزاید: یک راننده تاکسی با طی کردن مراحل قانونی و هزینه بالای خودرو و بسیاری از موضوعات دیگر وقتی در این زمینه مشغول به کار می‌شود با فردی که به صورت شخصی مسافرکشی می‌کند هیچ تفاوتی ندارد. این نگرانی و دغدغه رانندگان تاکسی را چندین برابر کرده است. لازم است فرهنگسازی لازم میان مردم برای استفاده از حمل و نفل عمومی صورت گیرد و راهنمایی و رانندگی و شورای ترافیک با رانندگان شخصی برخورد جدی کنند.

مرادی می‌افزاید: باید رانندگان با پوشیدن دستکش سفید ازانتقال بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کنند. البته در سال‌های گذشته این اقدام را انجام داده‌ام، اما نگاه متعجب و سوال‌های بسیارمسافران سبب شد که پوشیدن دستکش را ترک کنم، اما اگر این موضوع به صورت عمومی گسترش یابد ازدیدگاه من امری ضروری و اساسی است.